Şikayet Bildirimi

Karşı Yaka Yunanistan

Ben böyle, keyfine düşkün, böyle eğlenmenin dibini gören, böyle saatlerce cafede oturabilen ve böyle yaşamayı hayat felsefesi yapmış bir halk daha görmedim.

Yunanistan'da tipik bir günde; sabah 9'da açılan mağaza, dükkan,devlet daireleri ve diğer mekanlar öğlen 2 oldu mu kapanır. Sieasta'dan sonra 5-6 gibi herkes cafelere dökülür. Sonrasında tanıdıklarla restorana gidilip saatlerce şamata cümbüş derken yemekler yenilir. Yemek sırasında biriken boş tabakaların, garsonların odak noktası olmadığı tek ülke burası sanırım. Zira, müşteri kalkmadan toplanan tabaklar büyük hakaret sayılıyor. O masaya hele bir de yunanlıyla oturduysanız o gece kısa geçmez kesinlikle:) Sonrasında bar ya da taverna'da saat 5'e kadar eğlenip orda çorbacıya gitmek de en keyiflisi.

Gümülcine/Komotini'de oturan akrabalarım sayesinde düzenli uğrak yerim olan bu ülkede en sevdiğim şehir kesinlikle Selanik/Thesaloniki. Bir İzmirli olarak, İzmir'e bu kadar benzeyen bir şehir daha görmedim. Kordon boyunda kafelerde saatlerce kalabilirsiniz. Deniz kenarındaki kale'ye çıkmak yapılması gerekenlerden bir tanesi. Ancak sabah erkenden gitmenizde fayda var. 3 kez Selanik'e gitme fırsatı bulmama rağmen her gittiğimde de mi kapalı olur bir yer. Mutlaka ama mutlaka şehri yukardan izleyebileceğiniz bir yerde zaman geçirin. Atatürk'ün evinden bahsetmiyorum bile. Her türk evladının görmesi gerken ilk adres orası. Alışveriş çılgınıysanız ara sokaklardaki orjinal dükkanları çok seveceksiniz.

Serres'te ise AB Gençlik projeleri kapsamında 1 hafta kaldım. Doğa sporları yapabileceğiniz ve yerel halkla daha çok zaman geçirebileceğiniz bir yer burası. Zaten Yunanistan'nın küçük kasaba ve şehirlerini çok seviyorum. Halkı çok misafirperver ve sıcakkanlı. Kavala'ya gelince, bence Yunanistan'nın en güzel koylarını bulabilirsiniz. Denizi, kumsalı inanılmaz güzel. Gümülcine ise tam bir türk şehri. Adalardan sadece Sakız Adası'nı görme şansım oldu. Çeşme'den kalkan turlarla günü birlik bir gezi yapmak mümkün. Deniz'e karşı balığınızı yer, geri kalan zamnda görülcek bütün yerleri görebilirsiniz.

Atina'da ise tarihin içinde yaşadığınızı hissedeceksiniz. Pervasızca sokaklarında dolaşarak harika yerler keşfeden ben derim ki, hayat Atina sokaklarıymış.Ben bunu bilir bunu söylerim. Atina'da bir youth hostel'de kaldım. Hem şehir merkezine çok yakın, hem de havaalanından metroyla ulaşımı çok rahat, hem de ekonomik. O zamanlar haberim yoktu "couchsurfing"ten. E tabii (www.couchsurfing.org) candır.

Ben şimdiye kadar hep Yunanistan'a kara yoluyla gittim. İzmir'den 8 saatte otobüsleKeşan'a, Keşan Otogar'dan minibus, otobüs ya da taksiyle de Gümülcine'ye geçiş yapabilirsiniz.Gümülcine'den Kavala ordan Selanik derken Atina'ya kadar otobüsle gidebilirsiniz. Bu aralar grev zamanı olduğundan( ve her şeye grev yaptıklarından) tren seferlerine pek güvenmeyin derim. Hatta o şıkkı eleyin bir iki yıl.Atina'dan direk Pegasus'la uçuşlar var diye biliyorum. Böylece gezi döngünüzü rahatça tamamlayabilirsiniz. Vize konusunda şimdiye kadar hiç sıkıntı yaşamadım Yunanistan'la. Hemen başvuru yaptğımın ertesi günü vizemi aldım.

"Eğlenmek" ve "Rahatlamak" kelimelerini birfiil yaşamak istiyorsanız karşı yaka en iyisi...
Tecrübe Detayları
Sahibi:
Asya Esen
Ülke:
Yunanistan
Şehirler:
Atina
Başlama Tarihi:
01/01/2005
Bitiş Tarihi:
01/05/2011
Amaç:
Gezi
Havayolu:
Pegasus
Kaldığı Yer:
Ev
Görüntülenme:
1547
Oy:
0
Ortalama Puan:
0.00
Sizin Puanınız:
Benzer Tecrübeler
Yorumlar
Henüz bir yorum yok.